Atrakcje

Atrakcje w Białowieży

Białowieża to urocza miejscowość w samym sercu Puszczy Białowieskiej, która każdego roku przyciąga tysiące turystów. Głównym magnesem są walory przyrodnicze zagospodarowane w taki sposób, że umożliwiają aktywną turystykę zarówno zimą, jak i latem. Poniżej kilka propozycji na spędzenie wspaniałego czasu w Białowieży.

Rezerwat Pokazowy Żubrów

Obowiązkowe miejsce bez względu na porę roku. Majestatyczne żubry stanowią symbol tego regionu i rezerwat żubrów jest niczym Wieża Eiffla w Paryżu czy Duomo w Mediolanie. Oprócz żubrów, w rezerwacie żyją także rzadkie koniki polne, jelenie, łosie, dziki czy wilki.

Białowieża zimą

Puszcza Białowieska w czasie zimy jest piękna i można korzystać z tych uroków oraz kontemplować przyrodę w aktywny sposób. Jest to raj dla miłośników narciarstwa biegowego – narty biegowe bez problemu można na miejscu wypożyczyć i udać się na trasy biegowe po Puszczy Białowieskiej. Przemierzając malownicze tereny z dużym prawdopodobieństwem spotka się przedstawicieli miejscowej fauny – żubry, jelenie czy sarny.
Z kolei najmłodsi z pewnością będą zachwyceni organizowanymi kuligami. Polecamy zwłaszcza wieczorne kuligi z pochodniami, które kończą się wspólnym biesiadowaniem przy ognisku.

Białowieża latem

Wiosna i lato to miesiące, w których można podziwiać piękno Puszczy Białowieskiej w pełnej krasie. Miłośnicy przyrody nie potrzebują nic więcej poza możliwością wybrania się na spacer. Jednakże Białowieża oferuje znacznie więcej niż tylko (i aż) turystykę pieszą.
Dużą atrakcją jest możliwość podziwiana Puszczy Białowieskiej z poziomu wody. Organizowane są spływy kajakowe Narewką, będącą największą rzeką w puszczy. Trasa będzie odpowiednia nawet dla początkujących, gdyż nurt rzeki jest łagodny i można spokojnie płynąć, obserwując przy tym przyrodę. Osoby czujące się na siłach mogą wypożyczyć kajak i samodzielnie przemierzyć wybrane odcinki Narewki.
Puszcza Białowieska jest także bardzo dobrze przystosowana do turystyki docelowej. W najciekawsze miejsca można swobodnie dojechać trasami rowerowymi i połączyć w ten sposób przyjemne z pożytecznym. Regularnie w sezonie organizowane są nawet tygodniowe rajdy rowerowe z przewodnikami. Rowery bez problemu można wypożyczyć.

Inne atrakcje

W okolicy Białowieży znajduje się kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Są to m.in.
• Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce – cerkiew prawosławna charakteryzująca się interesującą architekturą,
• Muzeum Przyrodniczo Leśne – najstarsze muzeów spośród wszystkich znajdujących się w polskich parkach narodowych,
• Skansen w Białowieży.